Vítej na blogu o Achatinách. Welcome to blog about Achatina.

Prosím Tě, aby jsi nic bez svolení nekopíroval/a! Pokud objevíš blog, na kterém jsou MÉ články, nahlaš ho prosím!!! Upozorňuji, že sama bez milosti blogy s mými články hlásím!
Please, do not copy anything without my permision. If you find a blog with my articles, let me know.
Máš problém se svou Achatinou? Tak napiš do PORADNY nebo tam mrkni do již zodpovězených komentářů, třeba měl někdo podobný problém :)) Ráda ti otázku zodpovím:) Do you have a problem with your snail? Write me an email - vanessa.janickova@gmail.com or write comment HERE.
Než napíšeš dotaz, zkus si přečíst články nebo komentáře, kdo hledá, ten najde.
Chceš si vyzkoušet své znalosti o oblovkách? Zkus mé testy LEHKÝ X STŘEDNĚ TĚŽKÝ X TĚŽKÝ
KLIKNI ZDE pro zobrazení ceníku/ CLICK HERE TO SEE PRICE LIST

Nemoci Achatin

7. dubna 2012 v 13:31 | Vanessa |  Nemoci
Někdo si možná říká, čím by tak mohl trpět ,,obyčejný" šnek. Ale šnek není obyčejný a i takový tvoreček může trpět nemocemi, které ho dokáží potrápit a ve spoustě případů i zabít.
Z velké části je to tím, že nemoci měkkýšů nejsou až tak probádané a kromě veterinářů v zoologických zařízeních se zřejmě nikdo na suchozemské plže nespecializuje.
I přes to se ale chovatelé naučili některým chorobám z části zamezit a jiné s úspěchem vyléčit.
Pravidlo pro jakýkoliv problém se šnekem je ale následující - vždy okamžitě zasáhněte, nikdy nečekejte, co se z toho vyvrbí, protože může být pozdě.
Achatina achatina Nigeria albino bodyZDRAVÝ PLŽ


Zdravého šneka poznáte snadno:

 • Chová se jako obvykle. Vy byste ho měli znát nejlíp a vědět, co je obvyklé a co ne.
 • Jí. Má chuť k jídlu.
 • Je aktivní.
 • Má čistou pokožku a produkuje čirý sliz.
 • Jeho ulita je v normálním stavu.
 • Nezapáchá.

NEMOCNÝ PLŽ

Naopak nemocného šneka poznáte takto:

 • Zatahuje se do ulity, nevylézá a vy ho musíte budit (po snůšce je to pár dní normální).
 • Nemá chuť k jídlu a ani to, co dříve miloval, nepozře.
 • Má na sobě povlak, produkuje zabarvený sliz.
 • Zapáchá.
 • Lezou po něm malí broučci apod.
 • Má na kůži fleky, skvrny, ...

Nejčastější potíže si teď rozebereme podrobněji..

SNÍŽENÁ AKTIVITA A ZATAHOVÁNÍ DO ULITY

Tyto příznaky mohou být pouhá reakce na nespokojenost s něčím konkrétním a nevhodnými podmínkami. Může to být špatná vlhkost, teplota, příliš kyselá půda. Naopak to ale mohou být i parazité, smutek z úhynu druha.
Pokud na šnekovi nezaznamenáte žádné parazity (ani v dýchacím otvoru, v ubikaci, ...) zkuste do půdy zamíchat dolomit kvůli upravení pH, upravit teplotu a vlhkost.
Pokud zaznamenáte parazity, nebo je šnek zatažený hluboko v ulitě, vytéká z něj nažloutlá tekutina, zapáchá, ztrácí na váze a nechce vylézt (ačkoliv stále jeví známky života), pravděpodobně je napaden parazity. V takovém případě jej dáme do karantény. Více o parazitech níže.

ZAVÍČKOVÁNÍ
V létě zavíčkování značí nedostatek vláhy a přílišné horko = estivace. V zimě to znamená, že je šnekovi chladno = hibernace. Doporučuji v obou případech upravit podmínky.
Ačkoliv čeští šneci se víčkují, u těch afrických to není nutné a přijde mi naprosto zbytečné šneky nechávat zazimovat. Zavíčkování a hibernace i estivace jsou pro ně velice vyčerpávající a naprosto zbytečné, zvlášť v domácích podmínkách.
Chcete-li oblovku nechat spát, můžete jí upravit podmínky na příjemnou teplotu okolo 24°C a každý den ji vážit, abyste mohli zkontrolovat, zda neubírá markantně na váze. Pokud ano, okamžitě odvíčkujte! Může to znamenat blížící se úmrtí nebo nemoc.
Pokud se vám zavíčkoval šnek, upravte podmínky, opláchněte ho ve vlažné vodě a položte k jídlu, během pár hodin by se měl sám odvíčkovat.
Pokud se sám neodvíčkuje, můžete víčko opatrně podebrat a odstranit.
V obou případech je poté velice důležité nabídnout šnekovi živiny ve formě zeleniny, ovoce, gammaruse a hlavně vápníku, který byl využit k výrobě víčka.

PORUCHY RŮSTU

K poruchám růstu může dojít z několika důvodů.

Genetická vada
Stejně jako u lidí, i u šneků se ve snůšce objevují jedinci, kteří špatně rostou a v přírodě by skončili rychleji jako potrava jiného zvířete. Projevuje se to na nich už od mala.
I přes narůstající věk je ulita zkrabatělá, skoro neroste a šneci jsou zakrslí. Zpravidla se tito šnečci dožívají kratšího věku.
Z tohoto důvodu je dobré provádět selekci a mláďata, která zaostávají, selektovat pryč. Pokud mále takto růstově zaostalého jedince, je lepší na něm nechovat.

Chovná ubikace není dostatečně velká
Pokud je prostor, kde šneky chováte, příliš malý, může se stát, že dojde ke zpomalení jejich růstu.

Špatné podmínky
I špatná vlhkost a teplota může zpomalit růst šneků.

Nedostatek vápníku
Pokud mají šneci nedostatek vápníku, jejich ulita je tenká, olupuje se, láme se a neroste. Také bývá zdeformovaná.
Prevencí je dostatek vápníku - sépiová kost, dolomit v podestýlce a posypání jídla vápníkem.


PARAZITI

Parazitů jsou různé druhy. Zde uvedu ty nejčastější a jak je rozeznat.

MUŠKY
Nejčastěji smutnice a octomilky. Tyto mušky nejsou samy o sobě pro šneky škodlivé, živí se výkaly a hnijící potravou. Jsou však velice otravné. Jejich larvy dokáží vyhubit celou snůšku vajec. Také vyžírají uhynulé šneky.
Mušek se zbavíte udržováním čistoty, pravidelným čistěním alespoň jednou za dva týdny a odstraňováním zbytků potravy. Do lignocelu zamíchejte dolomit. Proti muškám také pomáhá koření hřebíček v ubikaci nebo rozkrojený česnek.

První foto larva octomilky, druhé octomilka a třetí smutnice.


ROZTOČI
Roztoči jsou už o dost nebezpečnější, než mušky. Roztoči jsou nejlépe k vidění v oblasti columelly, šnek je méně aktivní, zatahuje se do ulity.
Napadení roztoči končí obvykle smrtí, takový šnek silně zapáchá a vytéká z něj sliz s roztoči. Jakmile napadení dojde do takového stádia, doporučuji dát šneka do mrazáku a nechat ho v klidu zemřít.
Napadeného a stále žijícího šneka musíte okamžitě oddělit do karantény a ostatní achatiny pořádně prohlédnout, vyčistit a vydesinfikovat jim ubikaci a preventivně je vykoupat v naředěné octové vodě (cca 1:5 - ocet:voda).
Jelikož roztočům vadí ocet, rozmarýn a eukalyptus, doporučuji udělat nálev z těchto ingrediencí a třikrát denně v nich šneka v karanténě koupat (ocet jen jako slabý roztok!). Do ubikace mu dejte jen sépiovou kost a první dva dny nekrmte ničím jiným. Poté přidejte salát a okurku. V ubikaci také poházejte rozmarýn. Po vymizení roztočů šneka ještě alespoň týden (ideálně dva) koupejte a nechejte v karanténě.


CHVOSTOSKOCI
Broučci, kteří skákají a dostanou se ke šnekům většinou od květin. Pokud se nepřemnoží, nejsou nijak nebezpeční. Po přemnožení šneky otravují a je na místě ubikaci pořádně vydesinfikovat a šneky vykoupat v heřmánku. Do podestýlky naházejte hřebíček.

PLÍSEŇ

Pokud se na pokožce šneka objeví bílé fleky nebo mapky, jedná se pravděpodobně o plíseň. Na tu zabírá karanténa, snížení vlhkosti a koupaní šneka ve vlažném heřmánkovém či třezalkovém odvaru - minimálně po dobu dvou týdnů dvakrát až třikrát denně! Můžete také lokálně potírat hypermangamem (1:1 s vodou).

VYHŘEZNUTÍ VOLETE

Pokud se u úst achatiny objeví bílý vak, který se plní hnisem, jedná se o vyhřeznuté vole. Oblovka není schopna přijímat potravu, takže rychle slábne a hrozí úmrtí.
Řešením je vole propíchnout - vezměte vysterilizovaný špendlík a opatrně vak propíchněte. Měla by z něj vytékat čirá tekutina. Šneka umístěte do karantény bez podestýlky. Dvakrát denně šneka koupejte ve vlažném heřmánkovém odvaru a potírejte slabým roztokem hypermanganu.
Pokud se vak objevuje znovu, vždy jej propíchněte a pokračujte v léčbě. Šneka važte, pokud by výrazně chřadl, doporučuji zkrátit jeho trápení a dát ho na mrazák.
Co způsobuje zánět volete a jeho vyhřeznutí?

 • Otrava jídlem (těstoviny, granule, mouka, krmení pro rybičky,...)
 • Parazitické onemocnění trávícího ústrojí (hlístice)
 • Infekce, napadení parazity a oslabení imunity

OCHABNUTÍ TĚLA

Tedy poškození cívkového svalu, který zatahuje nohu.

Takový šnek nedokáže zalézt do ulity, je ochablý a postupně chřadne. Bohužel nevím o ničem, co by ho dokázalo zachránit. Občas se menší poškození spraví samo, většinou ale šneček zemře. Jeho trápení můžete urychlit tím, že ho dáte do mrazáku.
Prevencí je uchopovat šneky opatrně, netahat je, pokud jsou na něčem přilepeni, ale radši na ně šplíhnout vodu a poté jim podstrčit prst a tím je ,,podjet" takže se odlepí.

KARANTÉNA

Karanténa znamená oddělení nemocného šneka od zdravých. Takového šneka umístěte do plastového boxu bez podestýlky jen se sépiovou kostí. Stěny boxu dvakrát denně oroste, aby šnek měl z čeho brát vodu.
Podle druhu onemocnění postupujte při léčbě.
Pokud je postižen parazity, rozházejte po boxu ořešákové listy, rozmarýn, hřebíček a eukalyptus.
Třetí den můžete začít krmit, ideální do začátku je salát a okurka.
Šneka pravidelně važte, abyste mohli zaznamenat příbytek či úbytek váhy.
Po vymizení příznaků ponechejte oblovku ještě alespoň týden v karanténě.

ZMRAŽENÍ

Pokud šnek chřadne a už mu není pomoci, nebo nechcete prodlužovat jeho trápení, je nejhumánnější způsob do zamrazit.
Dejte ho v krabičce do mrazáku a ponechejte ho tam alespoň tři dny. Šnek "usne" a zemře.

DEZINFEKCE

V případě výskytu jakékoliv nemoci či parazitů je důležité pořádně vydezinfikovat ubikaci a všechny doplňky v ní. Ideální je Savo bez chlóru nebo Sanytol. Ubikaci, plastové, hliněné, keramické a jiné doplňky pořádně našplíchejte dezinfekcí, vydrhněte a důkladně vymyjte (klidně padesátkrát, ale hlavně fakt důkladně!). Mechy, klacíky a podobné přírodniny buďto můžete vyhodit, nebo zmrazit, čímž zabijete parazity. Zmrazte alespoň na 3 dny, ideálně i na déle.
Pokud se objeví jeden nemocný šnek a dáte ho do karantény, je nutné celou ubikaci s ostatními šneky pořádně vydezinfikovat a ostatní šneky preventivně ošetřit stejným způsobem, jako toho nemocného.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (532)
Zobrazit starší komentáře

501 Kateřina Kateřina | E-mail | 29. června 2017 v 16:51 | Reagovat

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, proč má můj šnek z ničeho nic najednou černá hovínka? Na stravě se nic moc nezměnilo, dávám mu celou dobru skoro to samé, až ted si tedy docela bolíbil meloun...jinak mu dávám okurky, salát atd...
Děkuji předem za jakékoliv  reakce

502 ann ann | E-mail | 5. července 2017 v 22:13 | Reagovat

Dobrý den,chtěla bych se zeptat můj šneček od té doby co jsem ho dostala moc nevylézá teď se mu udělal takový průhledný sliz u ulity,umyla jsem ho a dala k potravě a ještě nevylezl. PROSÍM POMOC

503 matej matej | E-mail | Web | 8. července 2017 v 8:32 | Reagovat

Dobrý den,prosím o radu včera jsem prinesl šnečky domú a vylézají z nich žluté červy cca 5cm.prosím o co jde a jak se ich zbavit.diki moc O_O  O_O

504 matej matej | E-mail | 8. července 2017 v 16:04 | Reagovat

a ješte že či to múže být i tak že na salatu byly vajícka cervú a oni ten salat snedli a vylihli jse v nich červy. :-x  :-x.prosim o radu že co jsou zač a jak jse ich mam zbavit...šneci mají asi 2 mesice.. :-(.

505 matej matej | E-mail | 14. července 2017 v 13:51 | Reagovat

Nakonec jse to vysvetlilo ty ,,červy"byly ve skutečnosti hovinka jen mali rúzne barvy :) :-D  :-D  :-)

506 pata pata | 31. července 2017 v 12:57 | Reagovat

ahoj můj šnek nevylezl skoro dva dny jednou vylezl ale nějak se bojí nebo co :-(   a nechce skoro jíst nevím co dělat :-( poradíte mi někdo žkoušel jsem heřmánkový čaj

507 Daniela Daniela | E-mail | 1. srpna 2017 v 16:13 | Reagovat

Dobrý den. Objednala jsem si u kamarádky 3 africké šneky aby mi je poslala poštou.. 2 šneci jsou druhu Achatina iredalei a 1 je achatina reticulata. Byli spolu dohromady  v jedné  malé krabičce.Sice dorazili ale vypadají jak mrtví. Prosím poraďte co mám dělat. Jsou stuhlý a nevylézají. :-(

508 Fanta Fanta | 1. srpna 2017 v 16:42 | Reagovat

Ahoj můj šnek nevilezl 3 dny a je asi 15 cm dlouhý

509 Emma Emma | E-mail | 16. září 2017 v 22:51 | Reagovat

Ahoj
uvažuji o koupi druhého šneka mám 20 litrové akvárium a můj šnek má cca. 20 cm. Chtěla bych jiný druh budou se spolu snášet?
Můj druh šneka má velmi křehkou vnější vrstvu ulity v akváriu už má jen jídlo a sépiovou kost,aby se o nic neodřel, ale okraj ulity se mu odlupuje, špička je odřená a ze spoda je nazelenalá. Hledala jsem všude po internetu, ale doporučují jen sépiové kosti a skořápky jenže to nezabírá má někdo podobnou zkušenost s ulitou svého šneka?

510 NATY NATY | E-mail | 22. září 2017 v 16:36 | Reagovat

[401]:můj taky ale už ve větší části :-(

511 Adam Adam | E-mail | 17. října 2017 v 13:50 | Reagovat

Dobrý den můj šnek má bílou ulitu dal jsem ho do heřmánkového čaje a ono je to furt stejné bílá ulita polezlá slizem a navíc se mu drolí jakože má v ulitě malou dírku a davam jim sepiovou kost a ja uz si nevim rady prosim poslete mi nejakou radu dekuji Adam [:tired:]

512 Petra Petra | E-mail | 26. října 2017 v 6:50 | Reagovat

Dobrý den, máme achatinu zhruba rok a půl starou... vždyky ráda jedla a plazila se po celém svém boxu ze všech stran. Poslední dva týdny jen leží na sépiovce a ani nežere, dokonce ani své nejoblíbenější okurky které vždycky hned zmizely :-( co se s ní mohlo stát? Malé dceři spadl boxík asi z 30 cm na zem, před měsícem. Může to mít souvislost? Děkuji moc za radu

513 Michaela Michaela | 11. listopadu 2017 v 17:39 | Reagovat

Prosim vas mam podozrenie ze moj slimak ma roztoce ale uz po smrti vedeli by ste mi poradit ako sa toho mam zvavit? A ci sa vobec toho da zbavit. Ďakujem :-)

514 Matěj Matěj | E-mail | 6. prosince 2017 v 17:28 | Reagovat

[512]: Moji dělaj to samý. Oba dva. Nějaký vývoj? (kdyztak email)

515 Diana Diana | E-mail | Web | 21. ledna 2018 v 8:21 | Reagovat

Můj šnek Mexik má na ulitě bílé tečky a nevím co mám dělat. O_O Je to oblovka žravá ( Lissachatina fulica ) a je to albino body. Prosím poraďte. ( Pište na email ) PROSÍM . Děkuji předem na všechny reakce.

516 Nela Nela | E-mail | 29. ledna 2018 v 20:44 | Reagovat

Ahoj
Můj snecek má na krku u hlavy takovou "trubičku" nevím co to je ??Má to tam od dneska :-(  :-(

517 SusanBut SusanBut | E-mail | Web | 31. ledna 2018 v 21:15 | Reagovat

еКапуста - удобный сервис получения денег, который всегда под рукой. Вы можете получить деньги через 10 минут, заполнив анкету на сайте: http://alergyx.bxox.info

518 Iveta Iveta | 7. února 2018 v 21:37 | Reagovat

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na moje šneky. Vůbec nejedí a furt jsou v ulitě nevim co s tím mám delat :-(

519 Niky Niky | 20. března 2018 v 16:24 | Reagovat

Jak dlouho se dožívají ;-)

520 Lůca Lůca | E-mail | 13. května 2018 v 10:24 | Reagovat

Mame doma tri dny šneka, koupený ve zverimexu. Kdyz se vykadi, jeho výkaly maji bílou barvu....ze to takovy provazek. Jedna se skutečně o výkaly? Nemuze to byt nějaká tasemnice nebo hlistice?

521 Garador Garador | E-mail | 16. května 2018 v 15:08 | Reagovat

Dobrý den. Mám 2 šneky (oblovky) 4 dny . Normalne lezly po terarku a jedly. Posledni dobou jsem ale videl jak se snazi schovat pod salat a vcera se jeden zahrabal. Skusil jsem ho vytahnout a dat k salatu a sepiovce. Dlouho nic . Nakonec vystrcil ruzky neco malo snedl a zase sel do kouta se zahrabat pod sepiovou kost . Dnes jsem videj jak je pod salatem ten dalsi snek. Ale tentokrat nebyl jen pod salatem ale byl i zahrabaný! Ten maly se zahrabal ale do kouta kde ma stejnak svetlo proc? Teplota u me je tak nejak 20°. Bojim se o ne ... Co mam delat ? :-(

522 Jeffry Jeffry | 20. června 2018 v 20:24 | Reagovat

Muj šnek nejde vidět jako jeho tělo a bojím se že mu něco ublizelo

523 Naty Naty | 30. července 2018 v 9:41 | Reagovat

Dobrý den, můj šnek má něco s okem. Na konci tykadla má ohlé oko směrem dolů. Na internetu jsem o tom nic nenašla. Nevíte někdo co mu je?

524 Naty Naty | 30. července 2018 v 9:45 | Reagovat

Dobrý den, můj šnek achatina achatina má něco s okem. Na konci tykadla je oko otočené směrem dolů. Na interentu jsem o tom nic nenašla, nevíte někdo co mu je? :-(

525 Karina Karina | E-mail | 3. srpna 2018 v 17:06 | Reagovat

Chcem sa opýtať. Dnes som si všimla na slimákov modrú bublinu. Včera ju tam nemal. Co to môže byť?

526 Maya Maya | E-mail | 13. srpna 2018 v 15:54 | Reagovat

Dobrý den,
objevila jsem u šnečka na dolní straně ulitky takové jakoby žluté flíčky, skvrnky, nevíte kvůli čemu se mohly objevit? :-(

527 Marie Marie | E-mail | 26. srpna 2018 v 11:00 | Reagovat

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na to zda je normální, že malí sneci lezou do ulity k velkým. Byli jsme na dovolené, vrátili se a velcí sneci jsou hluboko uvnitr, zjevně došlo k úbytku na váze. Prý o ne bylo dobře dbáno. Ale přijde mi zvláštní, když v ulite velké oblovky he 7 malých sneku. Oddělila jsem je, ale zajímalo by me proč tam lezou? O_O  O_O

528 Pavlína Pavlína | E-mail | 15. září 2018 v 17:50 | Reagovat

Dobrý den,
Našla jsem na zahradě šneka, kterého asi někdo vyhodil a on se k nám zatoulal. Vzala jsem ho domů, ale nevím co se s ním děje. Je od doby kdy jsem ho donesla domů zatažený v ulitě, vytéká z něj čirá tekutina, ale nezápáchá. Opláchla jsem ho pod vlažnou vodou a k němu do krabice dala salát, rajče a vajíčka, protože jsem neměla k dispozici sepiovou kost (nikdy jsem předtím šneky nechovala)... Nevím jak mu pomoci, případně jestli není mrtvý, podchlazený, nebo otrávený něčím co sežral venku.

529 Vanessa Vanessa | 4. října 2018 v 14:28 | Reagovat

[525]: Podívej se prosím do článku, je to vyhřezlé vole a je tam podrobně popsané, co v takovém případě dělat.

[526]: Dobrý den, můžete mi poslat email s fotkou, to by bylo lepší, z popisu se to tak dobře nesoudí. Email vanessa.janickova@gmail.com

[527]: Pokud se šnek zatahuje hluboko do ulity, bývá to před smrtí. Pokud tomu tak bylo, malí šneci ho chtěli vyžrat. Funguje to tak i v přírodě.

[528]: Pokud sežral vajíčko, tak se mohl otrávit a může zemřít. Ve článku Potrava je podrobně napsané, čím krmit smíš a čím ne. Jinak pokud nezapáchá a reaguje na dotyk, zkusila bych ho znovu opláchnout ve vlažné vodě, položit na okurku (ta jim hezky voní) a počkat, až vyleze. Zkus mu koupit gammaruse, ty jim taky voní a jsou pro ně hodně výživní. Pokud nereaguje na dotyk nebo začne zapáchat, dej ho do mrazáku, buďto již zemřel, nebo brzo zemře, tak ať se netrápí.

530 Iveta Iveta | E-mail | 23. listopadu 2018 v 21:55 | Reagovat

Ahoj my už máme šneka dlouhou dobu a sli jsme odstranili už několikrát vařící vodou

531 Iveta Iveta | E-mail | 23. listopadu 2018 v 22:02 | Reagovat

Ahoj my už máme šneka dlouhou dobu a sliz jsme odstranili už několikrát vařící vodou...a bylo po problémech.. .nutno aplikovat po kapičkách:)

532 Terezie Nella Terezie Nella | E-mail | 3. prosince 2018 v 18:19 | Reagovat

Kamaratky šnek se zasekl v ulite a nemůže ven ma kolem sebe vodu a ešte malí co má dělat :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Můj banner


©ZÁKAZ KOPÍROVÁNÍ! ČLÁNKY A FOTKY JSOU MOJE!©