Vítej na blogu o Achatinách. Welcome to blog about Achatina.

Prosím Tě, aby jsi nic bez svolení nekopíroval/a! Pokud objevíš blog, na kterém jsou MÉ články, nahlaš ho prosím!!! Upozorňuji, že sama bez milosti blogy s mými články hlásím!
Please, do not copy anything without my permision. If you find a blog with my articles, let me know.
Máš problém se svou Achatinou? Tak napiš do PORADNY nebo tam mrkni do již zodpovězených komentářů, třeba měl někdo podobný problém :)) Ráda ti otázku zodpovím:) Do you have a problem with your snail? Write me an email - vanessa.janickova@gmail.com or write comment HERE.
Než napíšeš dotaz, zkus si přečíst články nebo komentáře, kdo hledá, ten najde.
Chceš si vyzkoušet své znalosti o oblovkách? Zkus mé testy LEHKÝ X STŘEDNĚ TĚŽKÝ X TĚŽKÝ
KLIKNI ZDE pro zobrazení ceníku/ CLICK HERE TO SEE PRICE LIST

Nejčastější otázky

5. října 2018 v 14:18 | Vanessa |  Tipy a Rady
Jelikož komentáře jsou doslova plné dotazů, pokusila jsem se vybrat ty nejčastější a shrnout je v tomto článku.
Jaké jsou odpovědi?Jak poznám pohlaví šneka?
Plži jsou až na malé výjimky hermafrodité, lissachatiny a archachatiny jsou hermafrodité vždy, to znamená, že mají jak samičí, tak samčí pohlavní orgány. Při páření si jeden šnek vybere, že je samice a druhý, že je samec. Vejce klade ten, který byl samice. Pokud kladou oba, při páření se vystřídali.

Můj šnek má na hlavě nějaký výrustek, co to je?
Výrustek na pravé straně hlavy za tykadly značí pohlavní dospělost. Z tohoto výrustku při páření šnek vystrčí penis. Nemáte se tedy čeho bát.

Můj šnek má u těla (tedy obústí) ulitu měkkou a jinak zabarvenou, co je to?
Měkké obústí je růstový proužek, tedy místo, kde ulita dorůstá. Není se čeho bát, jen na tento proužek nesahejte. Při poškození se udělá na ulitě jizvička.

Můj šnek si urazil špičku ulity, ohrožuje ho to?
Pokud si urazil jen malou část, první závit, je to v pořádku. Nesmí ale vykukovat orgány nebo kousek těla. Tato část se nazývá apex a spousta oblovek bez něj žije.

Moje achatina si rozbila ulitu, je vidět tělo, co teď?
Ulita kryje orgány, tudíž je takový šneček odsouzen ke smrti. Můžete ale zkusit ulitu slepit zpět k sobě, pokud nevylézají orgány. Slepení izolepou a zafixování orgánů může šnečkovi zachránit život, on si ulitu dokáže poté již pospravovat. Dejte ho ale do karantény do boxu bez podestýlky, krmte každý den vším, co mu chutná, dejte mu sépiovku, gammaruse a na jídlo sypejte vápník.

Moje achatina se pořád zahrabává, proč?
Doporučuji zkontrolovat podmínky a teplotu. Jsou-li nevyhovující, upravte je. Do lignocelu zamíchejte vápnitý dolomit, který upraví pH na zásaditější.
Achatina by také měla mít parťáka, když ne, smutek může být jeden z důvodů chřadnutí a zalézání.
Pokud jsou podmínky vyhovující, ale oblovka se zahrabává a chřadne, ale nic nenasvědčuje parauitům apod., může být důvodem i to, že je před snůškou, popřípadě vyčerpaná po několika snůškách.
Pokud je šnek zdravý a nechřadne, může se prostě jen rád zahrabávat, a pokud žere, není co řešit. Spousta mláďat se zahrabává velmi ráda.

Moje achatina se zavíčkovala, co mám dělat? Mám jí víčko oddělat?
Pokud byly v ubikaci nevhodné podmínky (teplotní, vlhkost) nebo neměl šnek dostatek stravy, okamžitě podmínky upravte.
Šneka opláchněte ve vlažné vodě, položte do tepla na jídlo a počkejte.
Trvá-li odvíčkování více, jak den, víčko opatrně odstraňte.

Měli by se šneci zimovat?
Ne. A není to můj subjektivní názor, nýmrž jsme se na tom shodli s více chovateli.
Oblovky pochází z teplých oblastí a kvůli zimě se proto nepotřebují víčkovat. Zazimování je velice vysiluje a může hrozit i úmrtí, proto to nedoporučuji.

Jak šneka naučit na sépiovou kost?
Sépiovou kost můžete nastrouhat a posypat í oblíbené jídlo, zaroveň ji dát i volně do ubikace. Takto to dělejte pořád a šnek si časem spojí oblíbené jídlo se sépiovou kostí.

Čím mohu sépiovou kost nahradit?
Sépiová kost je plnohodnotný a velice kvalitní zdroj vápníku, avšak pokud jí krmit z nějakého důvodu nechcete, dá se nahradit například mletým vápníkem, vápnitým dolomitem, jednou za čas i práškem z nadrcených slepičích vajec.

Můžu šneka chovat na hlíně?
Hlína (ať už ta z venku nebo zahraničí) může obsahovat parazity a různé šnekům potencionálně škodící mikroorganismy. Jedinou vhodnou podestýlkou jsou lignocel (přelitý vařící vodou) a nebo rašelina určená pro chov.

Co šneci nesmí jíst?
Velmi apeluji na to, že šneci nesmí jíst mouku a ani výrobky z ní. Moukou se krmí šneci na maso, protože se po ní přibírá, oni ji však nedokáží pořádně trávit a tak časem dochází k úmrtí nebo vyhřeznutí volete a následnému úmrtí.
Dále šneci nesmí shnilé a plesnivé jídlo.
Lidské jídlo - uzeniny apod.
Vejce. Mohou jíst jen ta svoje a nebo skořápky.
Jadérka z rajčat - mohou je ucpat a způsobit úhyn.
Také by neměli ovoce a zeleninu obsahující příliš kyseliny šťavelové a dalších kyselin - citrusy, špenát, rebarbora,.. tyto potraviny totiž odvápňují. Dříve se mluvilo o tom, že citrusy mohou poleptat ulitu, avšak tento mýtus byl vyvrácen jednou známou chovatelkou, která provedla pokus, kdy do citronové šťávy na několik dní hodila prázdnou ulitu. Té se nic nestalo.

Můj šnek je sám, ale přesto nakladl vejce. Jak je to možné?
Jsou dvě možnosti, jak se to stalo.
Pokud mu uhynul partner, mohl si jeho genetické informace schovat a nyní je využil.
Pokud chováte Lissachatinu immaculatu immaculatu, tak pochází vejce ze samooplodnění - což umí jak je známo jen tento druh. Takoví šnečci ze samooplodnění mívají různé genetické vady a nejsou vhodní na chov. Vejce zamražte a pořiďte šnekovi parťáka.

Mé oblovce se objevila u pusy boulička a nemůže jíst. Co mám dělat?
Jedná se o vyhřezlé vole, které je způsobeno nevhodnou stravou, infekcí či parazity. Vole propíchněte sterilní jehlou, nechejte vytéct tekutinu a šneka koupejte dvakrát denně v heřmánkovém čaji, postižené místo potírejte roztokem hypermanganu (1:1 s vodou). Oblovka musí být po dobu léčby v karanténě ve sterilním boxu.

Článek budu postupně doplňovat o další dotazy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Můj banner


©ZÁKAZ KOPÍROVÁNÍ! ČLÁNKY A FOTKY JSOU MOJE!©